A védelem védtelenjei. Milyen nehézségek elé állítja a digitalizáció a munkajogi védelem intézményét?

HEINRICH Renáta

munkavállaló-védelem, szürkezóna, platform-foglalkoztatás, digitalizáció, Uber

crowdwork, C2C, digitalization, Uber, flexicurity


Megjelenés / Publication
Benyújtva / SubmittedElfogadva / AcceptedPublikálva / PublicatedLapszám / Issue
2024. október 7.2024. november 22.2024. december 15.Ember és Jog, 2024/1.
Szerző / Author

Dr. Eckl-Heinrich Renáta

Jogi előadó

B+N Referencia Zrt., Budapest

Idézés / How to cite

HEINRICH Renáta: A védelem védtelenjei. Milyen nehézségek elé állítja a digitalizáció a munkajogi védelem intézményét? Ember és Jog, 2024/1. 37–59.

Absztrakt

Képes-e a jogalkotás lépést tartani a valós társadalmi-gazdasági folyamatokkal? A kérdést nem a 21. század hívta életre, azonban a válasz megtalálása egyre sürgetőbb. Az online térhódítás és a digitalizáció térnyerése nem csak a munka és a magánélet közti határvonalat tette képlékennyé, hanem az egyes munkavégzési kategóriák különbségeit is összemosta. A technológiai fejlődés olyan új jelenségeket is életre hívott, mint a platformalapú foglalkoztatás vagy az applikációs munkavégzés: ezeknek az intézményeknek a jogi keretek közt történő megfelelő elhelyezése merész és kreatív jogszakmai hozzáállást igényel a döntéshozóktól. Létezik-e egy harmadik kategória a munkavállalók és az önfoglalkoztatók közt, s ha létezik, kiérdemli-e a munkajogi védelem egy részét? Mennyiben elégséges a védelem jelenlegi szintje? Milyen jogalkotási koncepció rejti a kulcsot a megfelelő szabályozáshoz? Jelen írás ezekre a kérdésekre keres választ a kockázatok vizsgálatától a köztes zónában dolgozók helyzetének taglalásán keresztül a lehetséges megoldási javaslatokig.

Abstract

Is it possible for legislation to keep up with social and economical changes aroun us? This question is not a problem of the 21th century, but finding the solution became crucial in the past few decades. Digitalizaton and Web 3.0. mixed up boundaries between work and private life as well as among multiply categories of workers and created new phenomenon like crowdwork and work on demand via applications. The regulation of the above needs valiant and creative perspective from legislators. Is there an intermediate category between employers and self-employers, and if it exists, does it deserve the whole protection of labour law? Is the level of protection adequate nowadays? What kind of regulatory concept can be the key to appropriate legislation? The following article wants to find the answer and recommends some possible solutions.

Teljes szöveg / Full text
Hivatkozások / References

De Stefano, Valerio: The Rise of the „Just-in-Time Workforce”: On-demand work, Crowdwork, and Labor Protection the Gig Economy. In Conditions of Work An Employment Series No. 71. Geneva, International Labour Office, 2016.

Gyulavári Tamás: A szürke állomány. Gazdaságilag függő munkavégzés a munkaviszony és az önfoglalkoztatás határán. Pázmány Press, Budapest, 2014.

Kártyás Gábor – Répáczki Rita – Takács Gábor: A munkajog digitalizálása. A munkajog hozzáalkalmazása a digitális munkakörnyezethez és a változó munkavállalói kompetenciákhoz. Kutatási zárótanulmány. Budapest, 2016.

Kiss Attila – Krasznay Csaba: A felhasználói viselkedéselemzés kiberbiztonsági előnyei és adatvédelmi kihívásai. Információs Társadalom, 2017/1.

Kun Attila (2018): A digitalizáció kihívásai a munkajogban. In Homicskó Árpád Olivér (szerk.): Egyes modern technológiák etikai, jogi és szabályozási kihívásai. Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018.

Kun Attila (2013): Közösségi média és munkajog – avagy „online” munkaidőben és azon túl. Munkaügyi Szemle, 2013/3.

Nagy László: A munkaerőpiac flexibilitása és a munkát végzők jogi védelme. In Acta Universitatis Szegediensis. Acta juridica et politica, 55. tom. 18. fasc. 18. Szeged, 1999.

Rácz Ildikó: A sharing economy munkajogi kihívásai, különös tekintettel az uberizált munkaerőre. In Miskolci-Bodnár Péter (szerk.): XII. Jogász Doktoranduszok Országos Szakmai Találkozója 2017. Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, 2018.

Rifkin, Jeremy: The Zero Marginal Cost Society: The Internet of Things, the Collaborative Commons and the Eclipse of Capitalism. New York, Plagrave Macmillan, 2014.

Schoukens, Paul – Barrio, Alberto: The changing concept of work. When does typical work become atypical? European Labour Law Journal, 2017/8.

A Kúria Mfv. VIII. 10.091/2023/7. számú ítélete.

A Nemzeti Adatvédelmi- és Információszabadság Hatóg tájékoztatója a munkahelyi adatkezelések alapvető követelményeiről. Budapest, 2016.

Európai Gazdasági és Szociális Bizottság vélemény – Tárgy: „Zöld könyv – A munkajog korszerűsítése szembenézve a XXI. század kihívásaival” [COM2006 708 Final, 2007/c 175/17].

Maciej Szpunar Főtanácsnok indítványa, C-434/15., 2017. május 11. https://curia.europa.eu/jcms/upload/docs/application/pdf/2017-05/cp170050hu.pdf

The Frankfurt Declaration on Platform-Based Work, 2016. http://faircrowd.work/unions-for-crowdworkers/frankfurt-declaration

https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/TA-9-2024-0330_HU.html#title2

https://mersz.hu/dokumentum/wk853__197/

(C) Pro Veritate Egyesület

(C) Szerző / Author

Az Ember és Jog nyílt hozzáférésű (Open Access) folyóirat, az abban megtalálható cikkek szabadon hozzáférhetők az Olvasók számára.

A folyóirat és a cikkek a Creative Commons CC BY-NC-ND 4.0 licenc alatt állnak.

Free counters!